2000 - 2009 Juries

2000 - 2009 Juries

2009

Structural Engineering Travel Fellowship
Wiliam J. Faschan, Partner, Leslie Robertson Associates, R.L.L.P
Ahmad Rahimian, Vice President, Cantor Seinuk Group
Craig Schwitter, Partner, Buro Happold
Charles Besjak, Structural Engineering Director, SOM (Jury Chair)

SOM Prize
Barbara Bestor, Barbara Bestor Architecture
Kevin Daly, Daley Genik, Inc.
Lorcan O'Herlihy, Lorcan O'Herlihy Architects
Thomas Mayne, Founder & Principal, Morphosis Architects
Craig Hartman, Partner, SOM (Jury Chair)

China Prize
No award in 2009

United Kingdom Awards
Kent Jackson - Director, SOM
Tomo Kujala - Associate Design, SOM
Yasemin Kologlu - Associate Design, SOM
Paul Monaghan - Partner, Allford Hall Monaghan and Morris
Colin Fournier - Professor ULC, The Bartlett School of Architecture

Back to top

2008

SOM Prize
Stanley Saitowitz, Stanley Saitowitz Architects
Jim Jennings, Jim Jennings Architecture
Henry Urbach, Curator of Architecture, San Francisco Museum of Modern Art
Anne Fougeron, Fougeron Architecture
Craig Hartman, SOM (jury chair)

Structural Engineering Travel Fellowship
Steven Oliver, Oliver & Co.
David Meckel, California College of Arts
James Malley, Degenkolb Engineers
Helmut Krawinkler, Stanford University
Mark Sarkisian, SOM (jury chair) 

China Prize 2008 & 2007
Qing Chang, Tongji University, School of Urban Planning
Qingyun Ma, University of Southern California; Founder, Shanghai Architectural Enterprise
Silas Chiow, SOM Shanghai
Brian Lee, SOM (jury chair)

United Kingdom Awards
Roger Kallman - Consulting Partner, SOM
Kent Jackson - Director, SOM
Kevin Carmody - Carmody Groarke
Ken Mackay - Mackay & Partners

Back to top

2007

SOM Prize and Travel Fellowship for Architecture, Design and Urban Design
John Maeda, Director, MIT Media Lab.
Monica Ponce de Leon, Partner, Office dA
Hashim Sarkis, Founder, Hashim Sarkis Architecture
Jorge Silvetti, Partner, Machado and Silvetti Associates
Ross Wimer, Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP (jury chair)

Structural Engineering Travel Fellowship
Tom Powers, Chief Bridge Engineer, Chicago Bureau of Bridges and Transit
Susan Conger-Austin, Professor of Architecture, Illinois Institute of Technology
William Baker, Structural Engineering Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP (jury chair)

China Prize
See listing for 2008 China Prize

United Kingdom Awards
Roger Kallman - Consulting Partner, SOM
Ross Wimer - Partner, SOM
Kent Jackson - Director, SOM
Nigel Coates - Prof of Architecture, Royal College of Art
Martha Schwartz - Martha Schwartz Landscaping

Back to top

2006

Architecture, Design and Urban Design Traveling Fellowships
Jeanne Gang, Principal, Studio/Gang Architects
Doug Garofalo, Principal, Garofalo Architects
John Ronan, Principal, Ronan Architects
Martha Thorne, Executive Director, The Pritzker Architecture Prize
Ross Wimer, Design Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP (jury chair)

Structural Engineering Fellowship
William Baker, Structural Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP (jury chair)
Shankar Nair, Principal and Senior Vice President, Teng & Associates
Susan Conger-Austin, Associate Professor, Illinois Institute of Technology

China Prize
Yung Ho Chang, Architect with Studio FCJZ and Professor at Peking University
Zheng Shiling, Practicing Architect and Professor at Tongji University
Brian Lee, Design Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP (jury chair)

United Kingdom Awards
Roger Kallman - Consulting Partner, SOM
Ross Wimer - Partner, SOM
Gary Haney - Partner, SOM
Dan Ringlestein - Director, SOM
Brett Steel - Director of the Architectural Association, London
Colin Fournier - Prof of Architecture, Bartlet Schhool, London

 

Back to top

2005

Architecture and Urban Design Traveling Fellowships
Tod Williams, Partner, Tod Williams Billie Tsien & Associates
Sulan Kolatan, Principal, Kolatan/MacDonald Studio
Gregg Pasquarelli, Partner, SHoP
Mustafa Abadan and Marilyn Taylor, Partners, Skidmore, Owings & Merrill LLP (jury chairs)

Design Traveling Fellowship
Ashley Rosebrook, Design Director, Packaging for Aveda
Michael Gericke, Partner, Pentagram
Steve Apking, Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP (jury chair)

Structural Engineering Fellowship
James Carpenter, Director, James Carpenter Design Associates Inc.
Thomas Phifer, Principal, Thomas Phifer and Partners
Theodore Zoli III, Vice President--NE Division & National Director Long Span Bridges, HNTB Architects Engineers Planners
William Baker, Structural Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP (jury chair)

 

United Kingdom Awards
Roger Kallman - Consulting Partner, SOM
Ross Wimer - Partner, SOM
Jane Wernick - Sernick Associates
Guy Battle - Battle Associates
Amanda Levete - Future Systems

Back to top

2004

Architecture Fellowships
Mustafa Abadan, Design Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Clifford Pearson, Editor, Architecture Magazine
Jesse Reiser, Principal, Reiser + Umemoto RUR Architecture PC

 

Interior Architecture Fellowship

Stephen Apking, Interior Design Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Peter Magill, Project Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP
John Nicolls, Senior Vice President Architecture and Design, Hyatt International

Structural Engineering Fellowship
William Baker, Structural Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
David Horos, Associate, Skidmore, Owings & Merrill LLP
Ralph Johnson, Design Principal, Perkins & Will
Patrick Loughran, Senior Associate, Lohan Caprile Goettsch Architects
Dan Wheeler, Principal, Wheeler Kearns Architects, Inc.

United Kingdom Awards
Roger Kallman, Direc t or, Skidmore, Owings & Merrill Inc.
Ken Shuttelworth, Principal, Make Architects
Ross Wimer, Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP

Urban Design Fellowship
Vishaan Chakrabarti, Director, Manhattan Office, New York City Department of City Planning
James Corner, Founder and Director, Field Operations
Robert Davidson, Chief Architect, The Port Authority of New York and New Jersey
Marilyn Taylor, Urban Design Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
 

Back to top

2003

Architecture Fellowships
Peter Ellis, Design Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Doug Garofalo, FAIA, Professor, University of Illinois at Chicago/President, Garofalo Architects
Anders Nereim, Chair of Architecture, Interior Architecture & Designed Objects, The School of the Art Institute of Chicago
George Schipporeit, Professor of Architecture, Illinois Institute Technology

 

Chicago Institute for Architecture and Urbanism Award
George Hargreaves, Landscape Architect, Hargreaves Associates
Greg Pearce, Programme Director, MIDM Architecture
Steve Townsend, Associate Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Rocco Yim, Architect, RDLA, Rocco Design Limited

Interior Architecture Fellowship
Cindy Coleman, Partner, Frankel + Coleman
Jaime Velez, Principal Interior Design Chicago, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Gary Wheeler, Principal Managing Director Chicago, Perkins & Will

Structural Engineering Fellowship  
Greg Cosko, President, Hathaway Dinwiddie Construction Co
Mark Ketchum, Chief Engineer, OPAC Engineers
John King, Urban Design Writer, San Francisco Chronicle
Stanley Saitowitz, Architect
Mark Sarkisian, Structural Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair

United Kingdom Awards
Larry Oltmanns, Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Michel Mossessian, Associate Director, Skidmore, Owings & Merrill Inc.
Rowan Moore, Director, Architecture Foundation, Evening Standard Architecture Critic

Urban Design Fellowship
Philip Enquist, Urban Design Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Linda Searl, President, Searl & Associates
Joseph Valerio, Principal, Valerio DeWalt Train Associates

Back to top

 

2002

Architecture Fellowships
Frank Gehry, Partner, Frank O. Gehry and Associates
Craig Hartman, Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Joseph Rosa, Curator of Architecture & Design, San Francisco MOMA

Chicago Institute for Architecture and Urbanism Award
Alex Garvin, Vice President of Planning, Lower Manhattan Development Corporation
Ken Greenberg, Principal, Greenberg Consultants Ltd.
Marilyn Taylor, Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair

Interior Architecture Fellowship
Orlando Diaz-Azcuy, Principal, Orlando Diaz-Azcuy Designs
Tamara Dinsmore, Associate Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Zahid Sardar, Design Editor, San Francisco Chronicle

Structural Engineering Fellowship
William Baker, Structural Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Kenneth Price, Vice President, HNTB Architects, Engineers & Planners
George Schipporeit, Professor of Architecture, Illinois Institute of Technology

United Kingdom Awards
Larry Oltmanns, Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Michel Mossessian, Associate Director, Design London

Urban Design Fellowship
David Alumbaugh, Planning Manager, San Francisco Planning Department
John King, Urban Design Writer, San Francisco Chronicle
John Kriken, Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair

Back to top

2001

Architecture Fellowships
Cynthia Davidson, Editor, ANY Magazine
Roger Duffy, Design Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Greg Lynn, Principal, Greg Lynn Form
Tod Williams, Principal, Tod Williams Billie Tsien

Chicago Institute for Architecture and Urbanism Award
Jonathan Barnett, Professor, University of Pennsylvania
Phil Enquist, Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Alex Krieger, Professor, Harvard University

Interior Architecture Fellowship
Stephen Apking, Interior Design Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Shashi Caan, Interior Design Associate, Skidmore, Owings & Merrill LLP
Dakota Jackson, Principal, Dakota Jackson Furniture
Susan Szenasy, Editor, Metropolis Magazine

Mechanical/Electrical Building Systems Fellowship
Raymond Clark, Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Guy Despatis, Director of Engineering, Hellmuth Obata Kassabaum
Steve Selkowitz, Department Head, Building Technologies, Lawrence Berkeley National Laboratories

Structural Engineering Fellowship
Andrew Ball, President, Webcor Builders Inc.
Greg Deierlein, Associate Professor of Structural Engineering, Stanford University
John Loomis, Chair, School of Architecture, California College of Arts & Crafts
Mark Sarkisian, Associate Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Allan Temko, Architecture Critic, San Francisco Chronicle

United Kingdom Awards
David Morley, Principal, David Morley Architects
Michel Mossessian, Associate Director, Skidmore, Owings & Merrill Inc.
Larry Oltmanns, Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair

Urban Design Fellowship
Liz Diller, Principal, Diller + Scofidio
Ken Greenberg, Principal, Greenberg Consultants Ltd.
Marilyn Taylor, Urban Design Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Alexandros Washburn, Chief Executive Officer, Next Move

Back to top

2000

Architecture Fellowships
Leigh Breslau, Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Larry Kearns, Principal, Wheeler Kearns Architects
Reed Kroloff, Editor-In-Chief, Architecture Magazine

Chicago Institute for Architecture and Urbanism Award
Ron Blattman, Developer and Movie Producer of Urban Issues
Amit Ghosh, Chief of Comprehensive Planning, San Francisco Planning Department
John Kriken, Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair

Interior Architecture Fellowship
Nada Andric, Associate Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Robert Kleinschmidt, President, Powell-Kleinschmidt
John Zukowsky, Curator of Architecture, Art Institute of Chicago

Mechanical/Electrical Building Systems Fellowship
Raymond Clark, Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Peter Land, Professor, Illinois Institute of Technology
Chris Sullivan, Editor, Consulting Specifying Engineer

Structural Engineering Fellowship
Bill Baker, Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Jerry Horn, Senior Partner, Holabird & Root
Shankar Nair, Senior VP, Teng & Associates

United Kingdom Awards
Kathryn Firth, Assistant Director, Cities Program, London School of Economics
Larry Oltmanns, Partner, Skidmore, Owings & Merrill Inc. - Jury Chair

Urban Design Fellowship
Philip Enquist, Partner, Skidmore, Owings & Merrill LLP - Jury Chair
Craig Farnsworth, Senior Landscape Architect, Wolff Clements & Associates
Geoffrey Goldberg, Principal, Goldberg + Associates
John Syvertsen, President, OWP&P Architects
Ted Wolff, Principal, Wolff Clements & Associates

Back to top