2010 - Present Juries

2019

SOM Foundation Research Prize
Marina Otero Verzier – Director of Research, Het Nieuwe Instituut
Nicola Twilley – Co-host Gastropod podcast, author of Edible Geography, and contributor to The New Yorker
Charles Waldheim – John E. Irving Professor at the Harvard University Graduate School of Design & Director Office for Urbanization.
Scott Duncan – SOM Foundation Officer & Design Partner, SOM Chicago
Doug Voigt – SOM Foundation Director & Urban Design and Planning Partner, SOM Chicago
Iker Gil – Executive Director, SOM Foundation (Jury Chair)

Structural Engineering Travel Fellowship
Christopher Hawthorne – Chief Design Officer, City of Los Angeles
Elena Manferdini – Graduate Program Chair, Southern California Institute of Architecture & Principal, Atelier Manferdini. Venice, CA
Simon Rees, SE  – Principal, & Structural Engineering Leader, ARUP, Los Angeles
Eric Long, PE,SE – Director, SOM West Coast (Jury Chair)

China Prize
Li Hua – Founder & Chief Architect, Tao Architecture, Beijing
Shen Zhuang – Founder & Chief Architect, Atelier Archmixing, Shanghai
Xiaofeng Zhu – Founder & Design Director, Scenic Architecture Office, Shanghai
Silas Chow – Director, SOM Shanghai
Justin Chen – Associate, SOM Shanghai (Jury Chair)

United Kingdom Award - Part 1
Liliana Giraldo Arias – Coordinator, Modern Territorial Ordinance Plans, Bogota
Sheila O'Donnell  – Founding Director, O’Donnell+Tuomey, Dublin
Liam Ross – Senior lecturer, Edinburgh School of Architecture and Landscape Architecture (ESALA), Edinburgh
Narinder Sagoo – Art Director, Foster + Partners, London
Nicky Watson – North East’s representative on RIBA Council and RIBA Vice President Education
Prof. David Gloster – RIBA Director of Education (Jury Chair)

United Kingdom Award - Part 2
Jennifer Bonner – Founder, MALL, Cambridge
Pereen D'Avoine – Founder, Russian For Fish, London 
Don Gray – Emeritus Professor, Kent School of Architecture and Planning, Kent
Jonathan Hale – Professor of Architectural Theory, Department of Architecture and Built Environment,University of Nottingham 
Prof. David Gloster – RIBA Director of Education, (Jury Chair)

2018

SOM Foundation Research Prize
Luís M. A. Bettencourt – Pritzker Director, Mansueto Institute for Urban Innovation; Professor of Ecology and Evolution,  University of Chicago; External Professor of Complex Systems, Santa Fe Institute 
Jason McLenna, Chairman of the International Living Future Institute & CEO, McLennan Design
Scott Duncan – SOM Foundation Officer & Design Partner, SOM Chicago
Leo Chow, AIA – Partner, SOM San Francisco (Jury Co-Chair)
Doug Voigt – SOM Foundation Director & Urban Design and Planning Partner, SOM Chicago

Structural Engineering Travel Fellowship
Paul Endres, FAIA, SE – Principal, Endrestudio, Emeryville, CA
Lisa Iwamoto – Principal, IWAMOTOSCOTT Architecture, San Francisco
Mark Rossie – Vice President, Webcor Builders, San Francisco
Eric Long, PE, SE – Director, SOM San Francisco (Jury Chair)

China Prize
Anderson Lee – Associate Professor, Hong Kong University
Yuyang Liu – Principal Architect, Atelier Liu Yuyang Architects
Xiangning Li – Curator and Professor, Tongji University
Silas Chow – Director, SOM Shanghai
Justin Chen – Associate, SOM Shanghai (Jury Chair)

United Kingdom Award - Part 1
Harbinder Birdi – Partner, Harkins Brown Architects, London
Suzanne Ewing – Head, Edinburgh School of Architecture
Josep-Maria Garcia-Fuentes – Lecturer of Architecture, Newcastle University
Henriette Helstrup – Director of Operations, Bjarke Ingels Group, London
Prof. David Gloster –  RIBA Director of Education (Jury Chair)

United Kingdom Award - Part 2
Yeoryia Manolapoulour – Partner, AY Architects + Prof. of Architecture & Experimental
Practice – Bartlett School of Architecture, London 
Alex de Rijke – Founding Partner, Director of dRMM, London 
Eva Franch i Gilabert – Director, Architecture Association, London 
Prof. David Gloster – RIBA Director of Education (Jury Chair)

2017

SOM Prize
Stephen Dallendorfer, RIBA – Principal, FXFOWLE, New York
David J. Lewis, AIA – Principal, LTL Architects, New York
Gabriel Smith, FAIA – Director, Thomas Pfifer and Partners, New York
Mustafa Abadan, FAIA  – Design Partner, SOM New York (Jury Chair)

Structural Engineering Travel Fellowship
Professor Gianluca Cusatis – Dept. of Civil & Environmental Engineering, Northwestern University, Evanston, IL
Salvatore C. Di Bernardo, PE, SE – Exec. Vice President / Director, CIORBA Group, Chicago
Robert A. Halvorson, SE, PE, FASCE – Exec. Vice President, Halvorson and Partners, Chicago
Mark P. Sexton, FAIA, Principal, Krueck & Sexton Architects, Chicago
David Horos, PE, SE – Director, SOM Chicago (Jury Chair)

China Prize
Yichin Liu  – Founder, Dehaus, Shanghai
Ting Yu – Founder, Wutopia Lab, Shanghai
Wenlei Xi – Independent Architect and Photographer, Shanghai
Peter J. Kindel, AIA, ASLA – Director, SOM Shanghai (Jury Chair)

United Kingdom Award
Andy Bow – Senior Partner, Foster + Partners, London
Alex De Rijke – Director, dRRM Architects, London
John-Paul Nunes – Attendee representing the RIBA
Kent Jackson – Partner , SOM London (Jury Chair)  

2016

SOM Prize
Karen Fairbanks, AIA, – Principal, Marble Fairbanks, Brooklyn, NY
Hilary Sample, AIA – Principal, MOS Architects, New York
Julie V. Iovine – Architectural Columnist, Wall Street Journal, New York
Roger Duffy, FAIA – Design Partner, SOM New York (Jury Chair)

Structural Engineering Travel Fellowship
Willam Bast, PE, SE – Principal, Thornton-Tomasetti, Inc., Chicago
Martin Furrer, PE, SE – Principal, Parsons Corporation, Chicago
Catherine Wetzel AIA – Assoc. Professor, IIT School of Architecture; Principal, ZED Architects, Chicago
Todd Zima, AIA – Design Principal, Studio Gang Architects, Chicago
David Horos, PE, SE – Director, SOM Chicago  (Jury Chair)

China Prize
Rosanna Hu – Founder of Design Republic and Neri&Hu Design and Research Office, Shanghai 
Yuan Feng – Tongji University, Professor of Architecture School, Beijing 
Qian Qiang – Southeast University, Professor of Architecture School, Nanjing 
Peter J. Kindel, AIA, ASLA – Director, SOM Shanghai (Jury Chair)

United Kingdom Award
Ian Crockford – Director, Marks Barfield Architects, London
Deyan Sudjic OBE – Director, The Design Museum, London
Kent Jackson – Partner, SOM London
John-Paul Nunes – Attendee, representing the RIBA

2015

SOM Prize
Steven Ehrlich, FAIA, RIBA – Steven Ehrlich Architects, Culver City, CA
Sharon Johnston, FAIA – Johnston Marklee & Associates, Los Angeles
Alice Kimm, FAIA – John Friedman Alice Kimm Architects, Los Angeles 
Leo Chow, AIA – Partner, SOM San Francisco (Jury Co-Chair)
Paul Danna, FAIA – Director, SOM Los Angeles (Jury Co-Chair)

Structural Engineering Travel Fellowship
Brian Falconer, PE, SE – Principal, Severud Associates, New York
Saw Teen See, PE – Managing Director, Leslie E. Robertson Associates, New York
Andrew Whalley, RIBA, AIA – Deputy Chairman, Grimshaw Architects PC, New York
Charles Besjak, PE, SE – Director, SOM New York (Jury Chair)

China Prize
Zhang Lei – Atelier Zhang Lei Architects, Nanjing
Dong Gong – Vector Architects, Beijing
Zhu Wen Yi – Professor, Tsinghua University, Beijing
Peter J. Kindel, AIA, ASLA – Director, SOM Hong Kong (Jury Chair)

United Kingdom Awards
Andrew Philips – Wilkinson Eyre Architects, London
Mariana Pestana – Architecture Design Curator, Victoria & Albert Museum, London
Kent Jackson – Director, SOM London
John-Paul Nunes – Attendee representing the RIBA
Rik Nys – David Chipperfield Architects, London

2014

SOM Prize
E.B. Min, AIA – Min | Day Architects, San Francisco
Elizabeth Ranieri, FAIA – Kuth | Ranieri Architects, San Francisco
Stanley Saitowitz – Partner, Natoma Architects, Inc., San Francisco
Leo Chow, AIA – Partner, SOM San Francisco (Jury Chair)

Structural Engineering Travel Fellowship
Eli Gottlieb – Principal, Thornton Tomasetti, New York
Nat Oppenheimer – Executive Vice President, Robert Silman Associates, New York
Ahmad Rahimian, PhD – Director of Building Structures, WSP USA, New York
David Horos – Director, SOM Chicago (Jury Chair)

United Kingdom Awards
Andrew Philips – Wilkinson Eyre Architects, London
Patrik Schumacher – Partner, Zaha Hadid Architects, London
Rik Nys – David Chipperfield Architects, London
Kent Jackson – Director, SOM London
John-Paul Nunes – Attendee representing the RIBA

2013

SOM Prize
Helmut Jahn, FAIA – CEO, JAHN, Chicago
Tom Leader – Principal, Tom Leader Studio, Berkeley, CA
Robert Somol – Interim Dean, College of Architecture, Design & the Arts, University of Illinois at Chicago
Brian Lee, FAIA – Partner, SOM Chicago (Jury Chair)

Structural Engineering Travel Fellowship
Glenn Isaacson –Principal, Conversion Management Associates (CMA), San Francisco
Jes Pederson – CEO / President, Webcor Builders, San Francisco
Maryann Phipps – President, Estructure, El Cerrito, CA
Kang Kiang, AIA – Principal, Mark Cavagnero Associates, Architects, San Francisco
Mark Sarkisian – Director of Structural Engineering, SOM San Francisco (Jury Chair)

United Kingdom Awards
Niall McLaughlin – Founder, Niall McLaughlin Architects, London
Fred Pilbrow – Senior Founding Partner, Pilbrow & Partners, London
Kent Jackson – Director, SOM London
Dimitri Jajich – Associate Director, Structural Engineer, SOM London
John-Paul Nunes – Attendee representing the RIBA

2012

SOM Prize
Ronald Krueck, FAIA – Founding Principal, Krueck & Sexton Architects, Chicago 
John Ronan, AIA – Principal, John Ronan Architects, Chicago
Brian Lee, FAIA – Partner, SOM Chicago (Jury Chair)

Structural Engineering Travel Fellowship
Tom Buresh, Chair - Dept of Architecture, UC Berkeley
Richard Kunnath, PE, CEO – Pankow Builders, San Francisco & Pasadena
Marsha Maytum, Partner – Leddy Maytum Stacy Architects, San Francisco
Mark Saunders, PE, SE, President – Rutherford & Chekene, San Francisco
Mark Sarkisian, PE, SE – Director, SOM San Francisco (Jury Chair)

United Kingdom Awards
Alan Stanton – Principal Director, Stanton Williams Architect, London
Sarah Itchioka – Director of the Architecture Foundation, London
Kent Jackson – Director, SOM London

2011

SOM Prize
Mary Margaret Jones, FASLA – Senior Principal, Hargreaves Associates, San Francisco
Frank Lupo, FAIA – Principal, Frank Lup Architect, New York
Thomas Phifer, FAIA – Thomas Phifer and Partners, New York
Gary Haney, AIA – Partner, SOM New York (Jury Chair)

Structural Engineering Travel Fellowship
John L. Carrato, SE, PE – President & CEO, Alfred Benesch & Company
Inigo Manglano-Ovalle – Artist; Instructor at University of Illinois at Chicago
Lawrence C. Novak, SE, PE – Director, Engineered Buildings, Portland Cement Association
Mark Schendel, AIA – Principal, Studio Gang Architects, Chicago
William Baker – Structural Engineering Partner, SOM Chicago (Jury Chair)

China Prize
Jiakun Liu – Jiakun Architects, Chengdu
Lyndon Neri – Neri & Hu Design and Research Office, Shanghai
Silas Chiow – Director, SOM Shanghai (Jury Chair)

United Kingdom Awards
Lord Richard Rogers – Rogers Stirk Harbour + Partners, London
Ken Shuttleworth – MAKE Architects, London
Kent Jackson – Director, SOM London

2010

Structural Engineering Travel Fellowship
Tristan d'Estree Stark – Architecture Faculty, School of the Art Institute of Chicago
James Goetsch – Partner, Goetsch Partners
John Hillman – Senior Associate, Teng & Associates, Inc.
Chelsea Zdawczyk – Structural Engineer, ARUP-Chicago
William Baker – Structural Engineering Partner, SOM Chicago (Jury Chair)

SOM Prize
Sherida Paulsen –Principal, PKSB Architects, P.C.
Charles Renfro – Principal, Diller Scofidio + Renfro
Robert Rogers – Principal, Rogers Marvel Architects, PLLC
Gary Haney – Partner, SOM (Jury Chair)

China Prize
No prize awarded in 2010

United Kingdom Awards
Kent Jackson – Director, SOM London
Dan Ringelstein – Director, SOM London
Alison Brooks – Alison Brooks Architects Ltd., London
Daniel Zamarbide – GROUP8 ARCHITECTS, Geneva